Potwory

Potwory to przerażające istoty z mitów i baśni. Są one potężne, a wiele z nich jest obdarzonych mocą magiczną. Często zwalczają ludzi, którym jednak w końcu udaje się je przechytrzyć.

Gorgony

meduza z mitologii Gorgony to trzy potworne siostry z mitologii greckiej. Miały one skrzydła, szpony, węże zamiast włosów, a ich spojrzenie zamieniało przeciwników w kamień. Jedną z Gorgon była Meduza, którą pokonał Perseusz. Zbliżył się do jej legowiska tyłem, w jednej ręce trzymając miecz, a w drugiej – wypolerowaną tarczę, której użył jako zwierciadła. Sam widział ją podczas walki, ale ona nie mogła porazić go swoim wzrokiem. Gdy odciął jej głowę, z krwi Meduzy zrodził się skrzydlaty koń, Pegaz. Dosiadłszy go, Perseusz pogalopował po nieboskłonie. Przez wiele lat używał głowy Meduzy podczas bitew, zamieniając wrogów w kamień. Nawiązując do tego mitu, greccy wojownicy malowali na swych tarczach głowy Gorgon, aby porazić przeciwników.

Coatlicue

Coatlicue to potwór z mitologii azteckiej. Pewnego dnia rozwarło on swą krokodylą paszczę, połknął wszystkie żyjące na świecie stworzenia i ukrył się na dnie morza. Wówczas z niebios spłynęło dwóch bogów, Wiatr i Cień, by zmusić do do oddania pochłoniętej zdobyczy. Przemienieni w węże, dotarli do kryjówki Coatlicue'a na dnie morza. Cień kołysał się i wił nieuchwytny tuż przed nim, a gdy potwór wychynął, chcąc go złapać, Wiatr oplótł potężne cielsko i wyciągnął na powierzchnię. Najpierw bogowie zmusili monstrum do zwrócenia wszystkich połkniętych stworzeń, a potem rzucili jego krokodyle zęby w morze, gdzie zmieniły się w podwodne rafy. Coatlicue nigdy się już nie zbuntował, ale od czasu do czasu jęczy i rzuca się w swoim podziemnym więzieniu, co powoduje trzęsienia ziemi.

Potwór Frankensteina

frankenstein W książce napisanej przez Mary Shelley w 1818 r. Frankenstein stworzył ze szczątków zwłok istotę i ożywił ją podczas burzy, kierując do jej mózgu piorun. Potwór był przyjazny ludziom i łagodny, ale zarazem tak wielki i brzydki, że przerażał każdego, kto go zobaczył. Wstręt wzbudzał nawet w swoim twórcy. Samotny, nieszczęśliwy, zaczął się mścić na Frankensteinie, popełniając morderstwa. W końcu udał się na biegun północny, a w ślad za nim podążył jego pan, chcąc ostatecznie zniszczyć swe potworne dzieło. Tam Frankenstein umarł, a nieszczęsny stwór postanowił popełnić samobójstwo.

Czy potwory istnieją naprawdę?

Jak świat długi i szeroki ludzie wyruszają na poszukiwania potworów. W Himalajach tropią yeti, czyli „człowieka śniegu”, człekokształtną małpę z sierścią na stopach, o wzroście ponad 3 m. W lasach kanadyjskich starają się odnaleźć inne stworzenie przypominające małpę – Wielką Stopę. Poszukiwacze chętnie też opowiadają historie o podwodnych potworach, poczynając od Kraken (ogromna ośmiornica z Morza Północnego, dostatecznie wielka, by połknąć łódź rybacką), a kończąc na potworze rzekomo żyjącym w szkockim jeziorze Loch Ness.

© Diabeł.pl | Kontakt z diabłem